Vi er to mænd der er gået igang med vores første store spilprojekt. Vi har ret store ambitioner og ved at udfordringen er stor, men skal det ikke være sådan med interesseprojekter? Når en modelbygger maler på en model af en kampvogn er det jo en del af D-day og ikke bare en plastickampvogn til reolen

Men her er lidt om projektet, hvor vi efterhånden er nået til Milestoen 4 og 5:
For mange år siden i en kælder stod to drenge og drømte om hvordan spil skulle være hvis VI lavede dem. De havde spillet Darklands eller Defender of the Crown og havde hovederne fulde af ideer. Ideerne er der endnu her 25 år efter og de ahr kun udviklet sig gennem tiden.
Vi har spillet et hav af rollespil og mmorgs og har set en kedelig tendens der går imod det vi brænder for.
Vi er fascinerede af den troværdige verden og det at kunne starte fra bunden og skabe noget. Desværre er stilen blevet mere i retning af, at man er over den verden man bevæger sig i. Man er ‘Den Udvalgte’, ‘Drage slayeren’, ‘Special Forces’ eller på en anden måde hævet over resten af verden. Verdenen bliver en kulisse til et scriptet teaterstykke hvor det ender med at man redder Verden og dræber skurken. Måske i variation a, b eller c.
Vi vil selv bestemme vores skæbne. Vi har ikke behov for episke slag som vi vinder på måde et eller to ud fra 3 klik i en dialog. Denne tilfredstillelse kunne lige så godt have været på et meget mere lavpraktisk niveau hvor det gav en del mere mening.
Se f.eks. på minecraft hvor succesoplevelsen har var at overleve natten i en jordhule..siden at skaffe træ og bygge en dør. Det handler om følelsen af at kunne opnå noget eller klare et problem. Det er ikke federe at spille et spil hvor man får 13500 point per kill end spillet hvor man får 11 point. Succes er jo i relation til omgivelserne og omstændighederne. Jeg syntes det er demotiverende at gennemgå en questline i et online rollespil og stå i kø med 16 andre spiller ved en NPC for at klare questen hvor jeg, som alle andre, bliver udnævnt til Master Slayer of Doom...iøvrigt ofte som level 12 ud af 50. Så falder verdenens ‘Lore’ fra hinanden og man mister interessen og så bliver historien en grå masse af nødvendigt ævl for at skaffe quest rewards - som alle de andre også har eller får...
Vi har en vision om at lave et rollespil hvor man starter fra grunden og skal arbejde sig langsomt op med en masse kampe og successer hen ad vejen. Det skal være fedt, at få slået den første flintsten til en kniv, eller lavet sit første bål. Man skal have en følelse af at have kæmpet for sagen og opnået noget, når man f.eks. en dag sidder i sin egen hytte og er selvforsynende med grønsager. At man sidder her i hytten skal være ens eget valg. Man kunne også være blevet jæger, landevejsrøver eller bare have flakket rundt og gjort hvad verden nu tillod man gjorde.
Spillet skal stille nogle basale rammer og muligheder til rådighed og spilleren skal selv få lyst til at udforske de muligheder og skabe sit eget gameplay ud fra det.
Link til vores site, hvor I kan se hvad der sker: https://sites.google.com/site/forginglife
På sitet er der screenshots og der vil løbende komme flere på. Inden længe kommer der en film fra gameplayet. Følg med under "Project Progress" på sitet - der er også mulighed for at subscribe til RSS. Progress er her: https://sites.google.com/site/forgingli ... ctProgress
Håber I tager godt i mod det og ris/ros/kommentare er velkomne...
/RabbitDevelopment