Unread post
by Gorm » 08 Nov 2010, 16:53
Rigtigt godt initiativ, men jeg synes desværre godt der kunne have været meget mere kød på interviewet. Desværre er langt de fleste spørgsmål fra journalister af samme lidt fanboy-agtige stil
Forslag til andre man kunne have spurgt om, som Jesper kunne være vidende om:
1. Præcis, hvad er det Jesper forsker i nu?
2. Hvorfor er det relevant at vide for os?
3. Når han nu har været i USA i 3 år, hvilket erfaringer synes han så er mest værdifulde at tage med tilbage til andedammen?
4. Når i snakker om spiluddannelser, kunne det også være super godt at vi mere om hvad de gør i USA
5. Har Jesper fulgt med i støttedebatten herhjemme som har været så fremherskende på de sidste, og hvad synes han om snakken?
6. Hvad synes han vi skal gøre, om noget, for at styrke de danske spiluddannelser (nu han synes det er godt med dem)
7. Kunne man gøre noget for at fremme interessen for spiluddannelserne allerede i gymnasiet? Hvad? Bør man?
8. Hvis man som ung dansker gerne vil læse computerspil i udlandet, hvor skal man så læse? Og hvorfor?
Der er garanteret mange flere ting man kan tænke på.
Anyways, godt initiativ.